Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy, czyli spotkanie pierwszego stopnia ze stolicą.

W dniach 1-3 czerwca 2016r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy, której uczestnikami były klasy 2b, 2a i 1a. Opiekę nad nami sprawowała p. D. Swoboda i p. I. Hoffmann.

Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą o 4.50, zapakowaliśmy nasze bagaże i udaliśmy się w podróż.  Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem i ruszyliśmy w trasę. Pierwszym celem były Powązki. Nie zwiedziliśmy ich w całości, aczkolwiek zobaczyliśmy miejsca pamięci znanych polskich pisarzy (A.Kamiński, K.I.Gałczyński) oraz bohaterów lektury pt. „Kamienie na szaniec” (Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego i Aleksego Dawidowskiego).

Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Kultury i Nauki, jeden z najsławniejszych budynków w stolicy. Wjechaliśmy na taras widokowy, z którego można było podziwiać panoramę Warszawy. Następnie autokarem udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie miło spędziliśmy czas, spacerując kwiecistymi alejkami i oglądając pałace.

Potem dotarliśmy na Stare Miasto – Krakowskie Przedmieście. Zobaczyliśmy m.in. Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta czy Pałac Prezydencki. Uczestniczyliśmy także w zmianie warty przy grobie nieznanego żołnierza. Podobno odbywa się ona co godzinę, niezależnie od pory roku, dnia czy pogody. W wesołej atmosferze zakwaterowaliśmy się w hostelu.

Ważnym punktem wieczoru okazał się mecz piłki nożnej pomiędzy Polską a Holandią. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje, jednak nasza drużyna przegrała 1-2.

Następnego dnia pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Lekcje muzealne były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. Skupiliśmy się na przyczynach i przebiegu powstania. Na koniec obejrzeliśmy film w 3D „Miasto ruin”, pokazujący stolicę zrównaną z ziemią po zaciętej walce.

Kolejnym celem były zajęcia z zakresu fizyki, biologii i robotyki w Centrum Nauki Kopernik. Doświadczenia dot. fotosyntezy i programowanie własnego robota wzbudzały w nas duże zainteresowanie. Potem mieliśmy czas na samodzielne zwiedzanie wystaw. Po dwugodzinnej zabawie wróciliśmy do hotelu i zaczęliśmy przygotowania do wyjścia na spektakl „Ślub Doskonały” w teatrze Kwadrat. Komedia we wspaniałej obsadzie (K. Glinka, P. Małaszyński, M. Żmuda-Trzebiatowska A. Nejman i inni) okazała się strzałem w dziesiątkę! Po tak wyczerpującym dniu nie mogliśmy zasnąć.

W trzecim i ostatnim dniu ruszyliśmy w kierunku domu. Pierwszy przystanek – Polin, czyli najnowocześniejsze w Europie muzeum opowiadające o życiu i historii Żydów. Największą zaletą czterokilometrowej trasy wystawy, było to, że każdego eksponatu można było dotknąć.  Większość stanowisk była interaktywna. Pozwalały m.in. na poznanie swojego imienia w języku, którym posługiwali się Żydzi.

Następnie pojechaliśmy na plan filmu wojennego pt. „Karbala”, opowiadającego o losie Polaków walczących na polu bitwy w Iraku. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna poznawała tajniki charakteryzacji i sama uczyła się robić rany. Druga natomiast udała się na plan, gdzie dowiedziała się, jakie osoby muszą się pojawić, aby powstał film. Myślimy, że teraz każdy z łatwością wymieni reżysera czy kierownika produkcji. Obejrzeliśmy również dokładnie miejsca gdzie został nakręcony film i dowiedzieliśmy się co to „green screen”. Na końcu obejrzeliśmy wypowiedzi pracowników planu i wzięliśmy udział w interaktywnej grze. Ponieważ była to nasza ostatnia atrakcja ruszyliśmy w kierunku Katowic.

Pełni radości wróciliśmy do domu, gdzie gorąco przywitali nas rodzice. Wycieczkę uważamy za ciekawą i jak najbardziej udaną. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się zobaczyć pozostałe zabytki naszej malowniczej stolicy. Gorąco polecamy wszystkim gimnazjalistom!

Zofia Malcharek, Aleksandra Pytlarz kl. 2B

Zapraszamy do galerii.