Wizyta w szkole partnerskiej w Finlandii

Dzień, w którym po raz pierwszy postawiliśmy nasze stopy na fińskiej ziemi zapamiętamy długo. Aż trudno uwierzyć w to, jak szybko minął nam czas spędzony u goszczących nas rodzin i pomimo męczącej, wielogodzinnej podróży pobyt w Finlandii był wspaniałą przygodą i niezapomnianym przeżyciem.

    Dnia  07.02.2017 około godziny 4.00 wyruszyliśmy spod szkoły i sprawnie dotarliśmy na lotnisko w Pyrzowicach. Po przejściu wszystkich procedur związanych z wylotem znaleźliśmy się w samolocie. Lot minął spokojnie, bez turbulencji. Niestety niemożliwy był przelot bezpośrednio do Helsinek dlatego podróżowaliśmy przez Frankfurt. Po wylądowaniu przesiedliśmy się do większego samolotu i wzbiliśmy się w powietrze. Gdy samolot się obniżył mogliśmy zobaczyć niesamowite widoki. 

   Po dotarciu na miejsce, przejechaliśmy autokarem na dworzec, z którego zostaliśmy odebrani przez goszczących nas uczniów. Każda z nas pojechała do innego domu ze swoją nową koleżanką lub nowym kolegą z Finlandii. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Goszczące nas rodziny zadbały o nasze samopoczucie wymyślając rozmaite rzeczy, które mogliśmy robić razem, ćwicząc swój angielski. Drugiego dnia pojechaliśmy wraz z naszymi koleżankami i kolegami do ich szkoły, w której było zupełnie inaczej niż w naszej. Wszystko było bardzo nowoczesne, uczniowie mogli na lekcjach chodzić po klasie i ich relacje z nauczycielami były bardzo swobodne. Przed wejściem do każdej z sal lekcyjnych musieliśmy zdjąć nasze buty, aby nie nabrudzić, ale nie stanowiło to żadnego problemu. Po obiedzie pojechaliśmy na wycieczkę razem z fińskimi uczniami po ich mieście - Lappenrancie. Bardzo miło spędziliśmy czas chodząc po największym jeziorze Finlandii - Saimaa i robiąc małe zakupy w klimatycznych sklepikach. Po południu poszliśmy na stadion i kibicowaliśmy miejscowej drużynie. 

    Następnego dnia pojechaliśmy do miejsca znajdującego się tylko 20 km od Rosji, w którym były renifery. Mogliśmy je karmić porostami. Spróbowaliśmy tam tradycyjnego, fińskiego ciasteczka z kremem przypominającego wuzetkę i gorącego napoju z przyprawami Glögg. Po powrocie do szkoły każdy poszedł na lekcje ze swoim kolegą lub koleżanką. Mogliśmy zaobserwować różnice w systemie edukacji. Wieczór spędziliśmy w spa relaksując się w pięciu rodzajach saun, które Finowie uwielbiają.

    Ostatnim dniem, który spędziliśmy u rodzin był piątek. Rano poszliśmy do szkoły i wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora na temat fińskiej edukacji. Później jeździliśmy na łyżwach na pobliskim jeziorze. Około godziny 14.00 pożegnaliśmy się z naszymi nowymi znajomymi, o których na pewno nie zapomnimy. Postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nawiązane tu znajomości przetrwały jak najdłużej. Uważamy, że ta wymiana poszerzyła nasze dotychczasowe horyzonty i złamała stereotyp, że Finowie to smutny i chłodny naród pozbawiony empatii i uczuć.
 
Aleksandra Pytlarz, Aleksandra Kostkiewicz, Paulina Lis, Julia Nabiałkowska
Zapraszamy do galerii.

Kontakt

Jesteśmy szkołą z klasą

Szkoła Podstawowa nr 28
w Katowicach

Adres:
ul. Gen. Zygmunta Waltera Jankego 160
40-614 Katowice

Tel./FAX: (32) 202 82 12
     798 765 019

E-MAIL: g20@op.pl

Biblioteka

Statystyki strony

119576
DzisiajDzisiaj95
WczorajWczoraj648
W tym tygodniuW tym tygodniu2447
W tym miesiącuW tym miesiącu11563
Od początkuOd początku1195762
Witaj 3.80.4.76
US