Włochy - warsztaty językowe.

Świat, który nas otacza, obfituje w niezliczoną wprost ilość rzeczy wartych zobaczenia. Krajobrazy godne pędzla Chełmońskiego, miejsca, które były świadkami wydarzeń dziejowych, zabytki dla nas tak ważne, wreszcie dzieła sztuki, od których niepodobna oderwać oczu. Krainą, w której podziwiać możemy prawie każdy element dorobku ludzkiej cywilizacji, jest bez dwóch zdań Italia. Wszak to o niej najwybitniejszy brytyjski romantyk, George Byron, pisał jako o tej, co "posiada śmiertelny dar piękna". Uczniowie z naszej Szkoły w ubiegłym tygodniu (22.05 - 27.05) wzięli udział w warsztatach językowych we Włoszech, połączonych z poznawaniem kultury tego kraju. A jest w nim, co zwiedzać. Znajduje się tam aż 51 obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO (jest to blisko 5% wszystkich zabytków na Liście!). Pierwsze godziny wycieczki upłynęły całej grupie na podróży, która na szczęście nie zmęczyła za bardzo uczniów i ich opiekunów. Drugi dzień był dosyć wymagający - zwiedzano bowiem Florencję - perłę włoskiego renesansu, miasto, w którym tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Pomimo blisko dziewięciogodzinnego spacerowania po mieście, wszyscy byli zadowoleni. Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki przybyli do stolicy Włoch - Rzymu. Poznawanie tajemnic wiecznego miasta zajęło aż dwa dni. Na początku grupa zwiedzała najstarszą część miasta Romulusa i Remusa: gimnazjaliści odbyli spacer od majestatycznego gmachu Koloseum, poprzez Kapitol, do Forum Romanum - centrum życia antycznych Rzymian. W późniejszym czasie odwiedzono także Panteon oraz szereg innych zabytków. Następny dzień grupa poświęciła na zwiedzanie miejsc związanych stricte z religią i sztuką sakralną. Na terenie Rzymu leży przecież najmniejsze państwo świata: Stolica Apostolska. W Watykanie podróżnicy z Dwudziestki odwiedzili m.in.: Plac i Bazylikę Św. Piotra. Tę część wycieczki wyjątkowo chwalił sobie Jakub Wrona z 3a, któremu szczególnie do gustu - jak sam informował - przypadła sztuka sacrum. Jakub miał jednak poważne wątpliwości co do zasadności watykańskiego przepychu. Piąty, ostatni dzień zwiedzania organizatorzy wycieczki poświęcili na podróż po Wenecji. Oprócz zabytków kościelnych, uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzenia pięknego Pałacu Dożów, w którym rozgrywało się życie polityczne Republiki Weneckiej. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się również budynki Prokuracji Starej i Nowej w "mieście na wodzie". Obie te budowle łączą tzw. Skrzydła Napoleona. Powrót z Włoch przypadł na noc z 26 na 27 maja. Podróż przebiegła spokojnie i przyjemnie, niemniej jednak była niezwykle męcząca (droga z Wenecji do Katowic to ok. 1000 km!). Wycieczki do kraju na Półwyspie Apenińskim nie sposób nie zaliczyć do udanych. Wszyscy wspominają ją jako bardzo przyjemną i z chęcią pojechaliby na nią po raz drugi. Była to przecież okazja nie tylko, by poznać wspaniałą kulturę tej śródziemnomorskiej krainy, ale też, by nawiązać ciekawe kontakty towarzyskie. I tak np. Szymon wraz z Maksem z klasy 3a prowadzili dysputy godne najwspanialszych filozofów rzymskich na temat... walorów estetycznych kobiet ze słonecznej Italii. Poza tym pobyt we Włoszech to niepowtarzalna okazja, aby spróbować przepysznej pizzy i lodów. Jednym słowem: na wycieczce było świetnie! Dziękujemy paniom organizatorkom!

Witaj 54.224.91.58