Debata Światopoglądowa

W ostatnich miesiącach na świecie i w kraju działo się naprawdę wiele. My, uczniowie Gimnazjum nr 20, postanowiliśmy zmierzyć się z częścią tych problemów. Mieliśmy do dyspozycji dwie godziny lekcyjne, na których udało nam się przeprowadzić "Debatę Światopoglądową". Uczestniczyło w niej blisko 110 osób. Na samym początku omówiliśmy szeroko wszystko, co związane jest z uchodźcami z Bliskiego Wschodu. Niepodobnym było nie wspomnieć tu o terroryźmie, z którym wielu łączy uchodźców. Ten etap debaty minął względnie spokojnie.

Druga część naszej dyskusji przybrała jednak zdecydowanie bardziej emocjonującą formę. Rozmawialiśmy na temat osób o orientacji homoseksualnej. Dopiero tutaj uwidoczniły się różnice światopoglądowe między poszczególnymi grupami osób, wszyscy jednak w dalszym ciągu staraliśmy się przestrzegać zasad kulturalnej dysputy. Oczywiście - nie sposób czasem się nie unieść, wszak tematy przez nas poruszane do łatwych nie należą.

Pod sam koniec debaty dokonaliśmy krótkiego podsumowania. Konkluzją, płynącą z naszego spotkania, był prosty fakt, o którym tak często zapominamy: wszyscy jesteśmy ludźmi i - jako tacy - wszyscy mamy prawo do wolności, do życie w dobrobycie i w poczuciu bezpieczeństwa. W każdym powinniśmy dostrzegać drugiego człowieka, któremu należy się szacunek i pomoc, gdy ten jej potrzebuje - niezależnie od tego jaki ma kolor skóry, jakiego jest wyznania i którą opcję polityczną sobą reprezentuje. Gdybyśmy   w każdym z ludzi widzieli człowieka... o ileż piękniejszy byłby nasz świat.

Kontakt

Jesteśmy szkołą z klasą

Szkoła Podstawowa nr 28
w Katowicach

Adres:
ul. Gen. Zygmunta Waltera Jankego 160
40-614 Katowice

Tel./FAX: (32) 202 82 12
     798 765 019

E-MAIL: g20@op.pl

Biblioteka

Statystyki strony

102751
DzisiajDzisiaj6
WczorajWczoraj599
W tym tygodniuW tym tygodniu605
W tym miesiącuW tym miesiącu6537
Od początkuOd początku1027514
Witaj 54.198.206.235
US