Karol Miarka

            

                                                 Portret Karola Miarki w Gimnazjum nr 20

        Karol Miarka był polskim działaczem społecznym na Górnym Śląsku, nauczycielem, pisarzem, publicystą, założycielem wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych. Był trybunem ludowym, walczącym o polskość ziemi śląskiej.
       Urodził się 22 października 1825 roku w Pielgrzymowicach, w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły elementarnej i niższej w Pszczynie,  uczęszczał do gimnazjum w Gliwicach a następnie do seminarium nauczycielskiego w Głogówku. Pracował jako nauczyciel w Lędzinach, Urbanowicach i Piotrowicach. Po śmierci ojca w roku 1850 objął posadę nauczyciela w szkole w rodzinnej wsi.
Pod wpływem ks. Bogedaina, wizytatora szkół rejencji opolskiej oraz Józefa Chociszewskiego, pisarza i publicysty, Miarka uświadomił sobie swą polskość, zaczął pisać po polsku i współpracować z czasopismem „Gwiazdka Cieszyńska”. W 1861 roku nastąpił debiut literacki Miarki. Zaczął publikować wtedy na łamach „Gwiazdki Cieszyńskiej” powiastkę historyczną w języku polskim „Klemensowa Górka”. W artykule "Głos wołającego na puszczy górnośląskiej”, Miarka  wykazał krzywdy, jakich doznaje lud Śląski i nawoływał, że trzeba wzbudzić w Ślązakach zamiłowanie do czytania. Nawiązywał kontakty Górnego Śląska z innymi dzielnicami Polski. Korespondował z polskim pisarzem Józefem Kraszewskim i Władysławem Bełzą. Na uwagę zasługują jego powieści „Husyci na Górnym Śląsku” oraz „Szwedzi w Lędzinach”.
        W latach 1868–1869 redagował czasopismo "Zwiastun Górnośląski", a w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie) wydawał "Katolika" (1869-80), jedno z pism walczących o polskość ludu górnośląskiego. „Katolik” przez 20 lat był jedynym polskim pismem na Górnym Śląsku. Na jego łamach Karol Miarka przeciwstawiał się polityce kulturkampfu i germanizacji oraz domagał się swobód dla języka polskiego.
        Założył księgarnię katolicką, w 1870 roku zainicjował serię Biblioteka Katolicka, wydawał polskie kalendarze. Powołał stowarzyszenie "Kasyno Katolickie", w którym od 1870 r. organizował amatorskie spotkania teatralne, „Kółko Katolickie”, „Spółkę Poczciwych Wiarusów”, „Górnośląskie Towarzystwo Kredytowe Włościan”  i inne.
        W latach 1875–1880 kontynuował działalność w Mikołowie, gdzie założył drukarnię. Karol Miarka dał się poznać również jako społecznik, w 1879 roku założył komitet pomocy dla głodującej ludności Śląska. Za swą działalność był szykanowany przez władze, wielokrotnie stawał przed sądami, karano go grzywnami i więzieniem. Zmarł 15 sierpnia 1882 w Cieszynie, spoczął w grobowcu zasłużonych, na cmentarzu komunalnym w Cieszynie na Śląsku Cieszyńskim.

                                                                   

                                Karol Miarka                            Karol Miarka – popiersie w sali obrad

                                                                             Sejmu Śląskiego

  

   

                    

Śląskie pismo „Kocynder” z 1921 roku poświęcone plebiscytowi z wizerunkiem Karola Miarki

wśród działaczy śląskich Korfantego, Lompy, Ligonia i Damrota.

(Źródło Wikipedia)

 

                                                                                     

 

 

Kontakt

Jesteśmy szkołą z klasą

Szkoła Podstawowa nr 28
w Katowicach

Adres:
ul. Gen. Zygmunta Waltera Jankego 160
40-614 Katowice

Tel./FAX: (32) 202 82 12
     798 765 019

E-MAIL: g20@op.pl

Biblioteka

Statystyki strony

101312
DzisiajDzisiaj346
WczorajWczoraj795
W tym tygodniuW tym tygodniu5113
W tym miesiącuW tym miesiącu11894
Od początkuOd początku1013123
Witaj 54.224.89.34
US