Podróż po Europie

Ekscytująca podróż po Europie !!!

 

            Dnia 26.04.2013 roku ośmioro uczniów naszej szkoły pod opieką pani Agaty Jeziorek -  Pałyski wraz z  młodzieżą z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza z Rudy Śląskiej wybrało się na wspaniałą wycieczkę po Europie. Wyjechaliśmy z Rudy Śląskiej około godziny 17:00 dwupiętrowym autokarem. Wszyscy byli radośni i pełni sił na jedenastodniowy dniowy wyjazd. Naszym pierwszym przystankiem miały być malownicze Włochy, jednak musieliśmy jeszcze pokonać Czechy oraz Austrię. Po długiej podróży nareszcie dotarliśmy!!!

          Około godziny 8:00, nieco rozczarowani deszczową pogodą lecz nadał ciekawi nowych wrażeń, udaliśmy się na zwiedzanie pięknej Werony. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy dzielnie pomaszerowaliśmy ku pierwszej atrakcji. Była nią zabytkowa arena. Następnie zobaczyliśmy Piazza delle Erbe z malowniczym targiem, amfiteatr z I wieku, Plac Dantego, oraz Kościółek Santa Maria Antica. Będąc w Weronie nie można było przegapić Domu Julii Kapulet ze słynnego  szekspirowskiego dramatu pt. '' Romeo i Julia ''. Ogromne wrażenie wywarły na nas setki kłódek z imionami zakochanych  przyczepionych na bramie. Pod koniec naszego zwiedzania mieliśmy czas na spróbowanie włoskich przysmaków jak na przykład tradycyjna pizza, czy panna cotta.

            Kolejnego dnia  wyjechaliśmy w stronę urokliwej, lecz również deszczowej Genui. Mieliśmy okazję zobaczyć Piazza Ferrari z głównymi atrakcjami takimi jak katedra, dom Kolumba czy Pałac Dożów Genueńskich. Przechodząc wąskimi uliczkami podziwialiśmy również piękne zabytkowe kamieniczki oraz inne dzieła włoskiej architektury.

         San Remo – to kolejny przystanek podczas naszego rajdu. Niestety nie mogliśmy zobaczyć stolicy włoskiej piosenki w całej okazałości ze względów pogodowych. Jednakże nie zniechęciło nas to do dalszego odkrywania innych miejsc. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiedział nam o historii miasta, po czym udaliśmy się na Wybrzeże  Costa Brava – czyli do upragnionej, słonecznej Hiszpanii !!!

          Następnego dnia cieszyliśmy się już widokiem malowniczego  Lloret de Mar. Pierwszy dzień spędziliśmy na plażowaniu oraz kąpieli w basenie. Mieliśmy okazję do  swobodnego  spaceru po mieście, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki oraz dojrzeć zabytkowe ruiny zamku Castel d'en Plaja. Wieczorem, po obiadokolacji udaliśmy się na spacer, podczas którego  zwiedziliśmy gotycki kościół z początku XV wieku z kolorowymi dachówkami. Po dniu pełnym wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy  z powrotem do hotelu, aby oddać się w ręce Morfeusza.

        Kolejny dzień spędziliśmy w Montserrat, gdzie zwiedzaliśmy sanktuarium Czarnej Madonny i klasztor benedyktynów. Najbardziej urzekła nas architektura oraz niespotykane, zapierające dech w piersiach krajobrazy. W sanktuarium mieliśmy możliwość zetknięcia się z figurą Czarnej Madonny, która ma przynosić nam szczęście.

         Następny dzień mieliśmy przeznaczony na zwiedzanie Barcelony. Podekscytowani i ciekawi nowych wrażeń odebraliśmy  nasz prowiant na drogę i … ruszyliśmy!!! Pierwszą atrakcją była możliwość obejrzenia z każdej strony cudownej katedry – Sagrada Familia. Widok tejże budowli był nieziemski i niezapomniany ze względu na jej oryginalność. Następnym punktem podróży był Park Guel. Zobaczyliśmy  również słynny dom Gaudiego oraz piękne mozaiki, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Kolejny cel –  oczekiwany przez wielu miłośników piłki nożnej to  Camp Nou - stadion FC Barcelony. Dalej zobaczyliśmy Baril Ghotic oraz pomnik Kolumba. Pod osłoną nocy wzięliśmy udział w spektaklu ''Grające Fontanny''. Mimo późnej pory każdy wpatrywał się w nie z uwagą  wysłuchując popularnych utworów zarówno muzyki klasycznej jak i współczesnej. Zmęczeni ale i zachwyceni tym, co przed chwilą zobaczyliśmy, udaliśmy się do hotelu.

           Po wyczerpującym dniu w Barcelonie plażowaliśmy na pięknej żwirowej plaży pod hiszpańskim słońcu w Lloret de Mar. Każdy wypoczął i dobrze się bawił. Niestety był to nasz ostatni dzień na wybrzeżu Costa Brava. Przy zachodzie słońca wybraliśmy się na nasz pożegnalny spacer. Oprócz niezapomnianych widoków mogliśmy zobaczyć również pomnik żony rybaka. Choć przykro nam było opuszczać to urokliwe miejsce, wszyscy poszli spać z nadzieją, że Francja będzie równie piękna...

            Nazajutrz rano, po wczesnym śniadaniu, pojechaliśmy do Saint Tropez – słynnego kurortu na Lazurowym Wybrzeżu. Jest to miejsce odwiedzane przez słynne gwiazdy filmowe, modelki i artystów. Była to niepowtarzalna okazja do spaceru po typowym prowansalskim miasteczku oraz malowniczym porcie.  Panował tam dość duży tłok, ponieważ trafiliśmy na zlot harleyowców. Oczywiście była to dla nas dodatkowa atrakcja, dzięki której wizyta w Saint Tropez utkwi nam w pamięci  jeszcze bardziej. Bogatsi o kolejne wrażenia udaliśmy się do hotelu, aby nabrać sił na następny dzień.

         Ostatniego dnia naszej podróży odwiedziliśmy Cannes – czyli najsłynniejsze miasto Riwiery Francuskiej. Zobaczyliśmy Pałac Festiwalowy oraz przeszliśmy się promenadą La Croisette, gdzie każdy z nas mógł przymierzyć swoją dłoń do odciśniętej formy znanego reżysera, czy gwiazdy filmowej. Ostatnim celem naszej podróży było księstwo Monako – jedno z najmniejszych państw w Europie. Odwiedziliśmy Oceanarium, gdzie oglądaliśmy przeróżne  stworzenia wodne oraz relikty wymarłych już gatunków. Na drugim piętrze znajdowała się interaktywna kula ziemska, na której udało nam się znaleźć kolejno Polskę, później Katowice, a następnie nasze Gimnazjum nr 20 !!! Wieczorem udaliśmy się do Monte Carlo – miejsca gdzie odbywa się słynny rajd Formuły 1. Podczas spaceru natknęliśmy się na  pomnik Adama i Ewy, z którym należało się „zaprzyjaźnić” by mieć szczęście. Podziwialiśmy nocą oświetlone kasyno, które wywarło  na nas ogromne i niezapomniane wrażenie. Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasz jedenastodniowy rajd po Europie.

            Kolejnego dnia w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Polski. Cali i zdrowi. Na miejscu czekali na nas stęsknieni rodzice.

          Dzięki tej wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat zwiedzonych miejsc. Wróciliśmy do kraju bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Do końca życia będę pamiętała spędzone tu  miło chwile. Z pewnością  jeszcze tam kiedyś powrócę!!!

                                                                                              Katarzyna Łabanowska IIa

   

Kontakt

Jesteśmy szkołą z klasą

Szkoła Podstawowa nr 28
w Katowicach

Adres:
ul. Gen. Zygmunta Waltera Jankego 160
40-614 Katowice

Tel./FAX: (32) 202 82 12
     798 765 019

E-MAIL: g20@op.pl

Biblioteka

Statystyki strony

119576
DzisiajDzisiaj96
WczorajWczoraj648
W tym tygodniuW tym tygodniu2448
W tym miesiącuW tym miesiącu11564
Od początkuOd początku1195763
Witaj 3.80.4.76
US