Sztandar szkoły

W 2010 roku Gimnazjum nr 20 w Katowicach-Piotrowicach otrzymało imię Karola Miarki. 28 maja 2010 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Gimnazjum nr 20. Podczas Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jana Bosko w Katowicach-Piotrowicach którą celebrowali: ks. prałat A.Morawski, ks.M.Wilk oraz dziekan kościoła ks.Klose, został poświęcony Sztandar Szkoły.

Po mszy odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania sztandaru Gimnazjum nr 20 na którą przybyli m.in: przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty, Związku Nauczycielstwa Polskiego, dyrektorzy szkół z dzielnic Katowic, Piotrowic i Ochojca, w tym Szkoła Policji, radni, ksiądz prałat parafii piotrowickiej, Komendant IV Komisariatu Policji i inni.

Pierwsza Wiceprezydent Miasta Katowice pani Krystyna Siejna przekazała na ręce pani dyrektor Joanny Mateusiak prawo własności posiadania sztandaru. Następnie głos zabrali Wicekurator Oświaty pan Tadeusz Żesławski i pani Bożena Respondek - przedstawiciel ZNP. Pani dyrektor odczytała list gratulacyjny pana Sławomira Kowalskiego, Senatora i absolwenta naszej szkoły

Przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Łozowska podziękowała nauczycielom za wysiłek włożony w wychowanie i nauczanie młodzieży, a Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum nr 20 pani Ewa Łuczak wręczyła pani dyrektor obraz Karola Miarki namalowany przez Darię Rozmarynowicz, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po części oficjalnej uroczystości odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Awers przedstawia logo naszej szkoły z wizerunkiem Karola Miarki i pióro. Gimnazjum nr 20 symbolizuje naszą Małą Ojczyznę, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Z kolei Karol Miarka i pióro to symbol twórczości literackiej naszego Patrona, który dążył do podniesienia poziomu oświaty ludu polskiego na Śląsku. Rewers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe w czerwonej tarczy. Godłem jest orzeł biały z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Witaj 54.167.250.64